Izrael és Irán új légicsapásai a Közel-Keleten
2026. március 4-én, a libanoni Bejrút déli elővárosában, a többségében síiták lakta Dahijében sűrű füst áradt el egy izraeli légicsapást követően. A támadás választ volt arra, hogy az izraeli és az amerikai erők február 28-án közös akcióba léptek Teherán ellen. Az izraeli hadsereg légi támadásaival igyekezett visszavágni a Hezbollah rakétatámadásaira, amelyek az iráni vezetés elleni légicsapások következményeként történtek.
A konfliktust feszültté tette Marco Rubio amerikai külügyminiszter nyilatkozata, amelyben közvetve elismerte, hogy az Egyesült Államok a várható izraeli támadás miatt előzte meg a saját akcióját Irán ellen. Rubio szavai alapján világosan látszik, hogy a helyzet eszkalációjához az vezetett, hogy az amerikai tisztviselők tisztában voltak azzal, hogy Irán válaszlépést tervez az izraeli csapásokra, így az Egyesült Államok megelőző intézkedéseket foganatosított.
Rubio hangsúlyozta, hogy „teljesen világos volt, hogy ha Iránt bárki megtámadja, válaszolni fognak, és az Egyesült Államoknak is reagálnia kell”. Ez a kijelentés feszültséget keltett a MAGA táboron belül is, ahol a nyári közös támadások kapcsán néhány konzervatív kommentátor azt vallotta, hogy az Egyesült Államok ne vegyen részt a közel-keleti konfliktusban.
Donald Trump elnök szerdai nyilatkozata, amely ellentmondott külügyminiszterének, tovább bonyolította a helyzetet. Trump kijelentette: „én kényszeríthettem őket” és hangoztatta, hogy ha az Egyesült Államok nem indít támadást, akkor Irán kezdeményezett volna. Akadnak azonban olyan amerikai politikai elemzők is, akik Trump lépéseit az Izrael érdekeinek szolgálataként állítják be.
Izrael miniszterelnöke, Benjamin Netanjahu a válaszcsapások kapcsán nyilatkozott, kijelentve, hogy az Egyesült Államok nem a maga érdekében cselekedett, hanem globális biztonsági célokat szolgálva. Netanjahu hangsúlyozta, hogy Izrael a civilek védelmében lép fel az iráni „tiranok” ellen. Az iraki konfliktus ezen fejleményei már eddig is több emberáldozatot követeltek, az izraeli légicsapások következményeként 9 fő vesztette életét iráni válaszcsapásokban.
Közben újabb aggasztó hírek érkeztek Iránból: értesülések szerint az első héten egy lányiskolát ért támadás során körülbelül 160 ember életét vesztette. Az amerikai katonai vezetők megerősítették, hogy tájékozódnak az incidens részleteiről, míg az izraeli hatóságok azt állították, hogy nem volt információjuk a környéken zajló műveletekről.
A folyamatban lévő konfliktusok újabb hulláma valószínűleg még komolyabb feszültséget generál, nem csupán a Közel-Keleten, hanem világszerte, hiszen a felek az eddigi események fényében újabb válaszlépéseket terveznek.
