Beperelték a benzinkútbérlők a Shellt Németországban
Hamburgban tizenegy benzinkútbérlő pert indított a Shell ellen, azzal vádolva a céget, hogy egy átláthatatlan beszerzési rendszer révén súlyosan károsította őket. A felperesek azt állítják, hogy a Shell éveken keresztül kötelezte őket arra, hogy a „Carissa” nevű közvetítőn keresztül vásárolják meg az üzemanyagot és egyéb termékeket, méghozzá a piacinál jelentősen magasabb áron.
A bérlők példái révén világossá vált, hogy a Carissán keresztül történő beszerzés során egy zacskó chipsek ára elérte a 3,53 eurót (körülbelül 1400 forint), míg a bérlőknek 7 euróért (több mint 2700 forint) kellett eladniuk őket az üzleteikben. Ezen kívül 2015-ben az összes Shell-benzinkútnak új autómosó berendezéseket kellett bérelnie ugyancsak a Carissán keresztül, amely után a Shell minden egyes mosóberendezéstől külön pénzt kapott a gyártótól.
A Shell a vádakat visszautasította, közölve, hogy a Carissán keresztüli vásárlás komplex szolgáltatáscsomaggal jár, amely igazolja az árakat. Továbbá hangsúlyozták, hogy azokat a termékeket, amelyek nem szerepelnek az állandó kínálatban, a bérlők saját beszállítóiktól is beszerezhetik.
Ha a bíróság megalapozottnak találja a kereseteket, az precedenst teremthet, mivel becslések szerint több mint 300 további partner indíthat hasonló ügyet a Shell ellen, amely akár 450 millió euró kártérítést is jelenthet a cég számára.
