Török támogatással gyorsítaná fel Irak az olajexportját

által Karoly

Török segítséggel pörgetné fel Irak az olajexportját

Irak sürgető lépéseket tesz az olajexportjának helyreállítása érdekében, amelyet a közel-keleti háború következtében leállítottak. A célkitűzésük, hogy naponta akár 250 ezer hordó olajat exportáljanak Törökországon keresztül, ami a háború előtt Irak által exportált 3,5 millió hordó olajnak csupán töredéke. Az eddig alkalmazott szállítási útvonal, amely a dél-iraki Bászra kikötőjéből a Hormuzi-szoroson át vezetett, a legutóbbi israel-amerikai támadások után gyakorlatilag használhatatlanná vált a Irán által végrehajtott blokád miatt.

Hajan Abdel-Gáni, Irak olajügyi minisztere részletesen tájékoztatta a sajtót arról, hogy a háború kezdetét követő néhány napon belül leálltak a szállítmányok. Az iraki hatóságok most a kirkuki olajmezőket Törökország Ceyhan városával összekötő, korábban megrongált csővezetéket kívánják újra üzembe helyezni. A miniszter elmondta, hogy a vezetéken elvégezték a szükséges helyreállítási munkákat, azonban egy körülbelül 100 kilométeres szakasz még hibátlan ellenőrzésre szorul. Reményét fejezte ki, hogy a szükséges teszteket egy héten belül elvégzik, így megkezdődhet a napi 250 ezer hordó olaj kiviteli folyamat.

Érdemes megjegyezni, hogy az iraki olajvezetéket kezdetben az Iszlám Állam dzsihadistái rongálták meg 2014-ben, ami miatt a helyreállítás különösen összetett feladat. Irak emellett mérlegeli azt a lehetőséget is, hogy napi 200 ezer hordó olajat tartálykocsikkal szállítana Jordánián és Szírián keresztül, növelve ezzel az exportlehetőségeit.

Ezt is kedvelheted