Orbán Viktor üzenete a kijevi delegációnak: dokumentálnunk kell, hogy szándékunkban állt velük tárgyalni

által Karoly

Orbán Viktor üzenete a kijevi delegációnak: a tárgyalás szándéka fontos

2026. március 12-én Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke, hangsúlyozta, hogy a kormányzati delegáció célja Ukrajnában nem csupán a problémák megoldása, hanem a kapcsolatfelvétel is. A kormányfő szerint fontos, hogy dokumentáljuk a szándékunkat, miszerint készen állunk a tárgyalásra az ukrán féllel.

A Barátság kőolajvezeték leállása után Magyarország és Szlovákia, valamint Ukrajna között egyre élesebb viták alakultak ki. Az uniós országok képviselői szerint a vezeték fizikailag működőképes, azonban politikai okok miatt nem indítják újra a szállítást Kijevből. A helyzet tisztázására egy magyar kormányzati küldöttség érkezett Ukrajnába, ahol céljuk, hogy értekezletes párbeszédet folytassanak az ottani energiapolitikai döntéshozókkal, valamint az Európai Bizottság képviselőivel.

Orbán Viktor telefonbeszélgetés során a küldöttség vezetőjével, Czepek Gáborral, az Energiaügyi Minisztérium parlamenti államtitkárával egyeztetett, aki elmondta, hogy a négyfős küldöttség útja Kijevbe zökkenőmentes volt. A küldöttek a biztonsági körülmények között, egy nagykövetségi épületben tartózkodnak.

Bár a kormányfő hangsúlyozta a kapcsolatfelvétel szükségességét, a helyzet bonyolultságát is kiemelte: „Ha nem sikerül tárgyalásokat kezdeményezni a kijevi kollégákkal, akkor más módon kell próbálkozniuk, akár a helyszínen is” – fogalmazott Orbán.

Czepek Gábor arról is beszámolt, hogy a küldöttség intenzív tárgyalásokban vesz részt amerikai ügyvivőkkel és uniós diplomatákkal. Ennek jelentősége nem csupán Magyarország számára fontos, hanem a teljes régió és Európa számára is. A diplomáciai aktivitás arra ösztönözheti az ukrán felet, hogy reagáljon a magyar fél kérdéseire.

„Absurd dolog lenne, ha Kijevben minden érintettel lehetne beszélni, csak az ukránokkal nem” – zárta le Orbán Viktor a tárgyalások fontosságát kiemelő megjegyzését.

A következő napokban a küldöttek további cselekvési terveken dolgoznak, amely magában foglalja a helyi energetikai helyzet alapos felmérését és a döntéshozókkal való közvetlen kapcsolatfelvételt.

Ezt is kedvelheted