Ukrajna Bemutatta a Barátság Olajvezeték Helyreállítási Tervét
2026. március 20-án, Kijevben, Szerhij Koreckij, a Naftohaz ukrán állami gázvállalat igazgatótanácsának elnöke bejelentette a Barátság olajvezeték helyreállításának rendszerszintű tervét. A felfedett terv célja, hogy helyreállítsa a megrongált infrastruktúrát, amelyet az orosz támadások értek. Az eseményen Gediminas Navickas, az Európai Unió helyettes nagykövete is részt vett, és a találkozón közösen vitatták meg a szükséges lépéseket.
Koreckij Facebook-bejegyzésében kifejtette, hogy a Naftohaz munkatársaival együtt részletes tájékoztatást adtak az orosz agresszió következményeiről, különös figyelmet fordítva a Barátság kőolajvezeték alapján kialakult helyzetre. A közös egyeztetés célja az volt, hogy a következő lépések kidolgozása során a lehető legmagasabb európai mérnöki és biztonsági szabványoknak megfelelően járjanak el.
A tervezett helyreállítással kapcsolatban Koreckij hangsúlyozta az EU nyújtotta támogatást, amely magában foglalja a Lviv megyei Brodiban található szivattyúállomás felújításához szükséges pénzügyi és technikai segítséget. Az EU szakértői csoport segíteni fog az infrastruktúra helyreállításában, ezáltal megerősítik a jövőbeli támadásokkal szembeni védelmet is.
Bár a szakértői csoport tervezi a megrongált berendezések helyszíni vizsgálatát, Koreckij a bejegyzésében ezt nem említette konkrétan. Az Európai Tanács elnöke, António Costa, és az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen már bejelentették, hogy intenzív tárgyalások folynak az EU-tagállamokkal és Ukrajnával, amelyek célja a vezetékes olajszállítás helyreállítása Magyarország és Szlovákia irányába.
