Megrázó vallomást tett egy magyar–ukrán hadifogoly az orosz védelmi minisztérium tájékoztatása szerint.

által Karoly

Megrázó vallomás egy magyar-ukrán hadifogolytól

Az orosz védelmi minisztérium közzétette egy Magyarországon élő kettős állampolgár, Albert Roman megrázó szavait, aki hadifogoly lett az ukrán-orosz háborúban. A 2020 óta Magyarországon lakó férfi a közelmúltban a Telegram-csatornájukon keresztül számolt be arról, hogyan ejtették fogságba.

Roman elmondta, hogy az ukrán határon keresztül történő átkelésnél elfogták és egy ungvári hadkiegészítő parancsnokságra vitték. Ott, hiába szenvedett agyhártyagyulladástól, több töréstől és 11 agyrázkódástól, az orvosi vizsgálaton alkalmasnak találták a szolgálatra. Ezt követően kiképzésre küldték, és a Cservona Kalina dandárhoz osztották be, ahol a katonák kevesebb mint egy százaléka tér vissza a harcokból.

Roman elmesélte, hogy a harcok során egy összeomlott épület alatt rekedt, ahol repesztől sebesült meg. Kérte a társait, hogy evakuálják, de azok nem nyújtottak neki semmilyen segítséget, még egy elsősegélycsomagot sem dobtak le. Elmondása szerint a helyzetére válaszul a parancsnoka a rádión közölte, hogy az állását semmisnek nyilvánítja, és ő kénytelen volt saját vizeletét inni a túlélés érdekében.

Végül Roman önként adta meg magát az ukrán fegyveres erők 14. dandára, a fogságára vonatkozó konkrét időpontot nem közöltek, de ő február 19-én tett erre utalást.

A történet tovább árnyalja az ukrajnai konfliktus emberi oldalát, sajátos fényt vetve a háborús helyzet borzalmaira, amely a katonákra és az őket körülvevő rendszerekre is hatással van.

Ezt is kedvelheted