Elszabadultak az indulatok a szélturbinák miatt tartott lakossági fórumon
Pozsonyban, a Tatra Hotelben rendezett lakossági fórum kudarccal zárult, mivel a résztvevők, akik a szlovák kormány tervei ellen tiltakoztak, a rendezvény során erőszakos jeleneteket produkáltak. A fórum célja az volt, hogy bemutassák a gazdasági minisztérium szakértői tervét, amely nyolc körzetben gyorsított telepítési zónákat javasolt a szélturbinák számára. A tiltakozók – akikből több százan érkeztek a helyszínre – a 350 fős terem kapacitásának beteltével áttörték a biztonsági kordont, és hangos skandálással ellehetetlenítették a tárca képviselőinek előadását.
A feszültség a fórum körül elszabadult, és a rendezvényt hivatalosan körülbelül egy óra elteltével le kellett fújni a felforrósodott hangulat miatt, a tömeg pedig a kormányhivatal elé vonult demonstrálni. A résztvevők között köztiszteletben álló politikai alakok, többek között Štefan Harabin, a Legfelsőbb Bíróság korábbi elnöke is jelen volt, aki éles hangon bírálta a minisztériumot. A megmozdulás szervezői éhségsztrájkot is bejelentettek a pozsonyi SNP téren.
Szlovákia a megújuló energiaforrások kiaknázásában jelentős lemaradásban van, és az uniós klímacélok miatt sürgető lépések megtételére kényszerül. Brüsszel kötelezi a tagállamokat, hogy jelöljék ki a szélerőművek telepítésére alkalmas zónákat. Míg Ausztriában már majdnem másfél ezer szélturbina működik, amely az osztrák áramfogyasztás 16%-át fedezi, addig Szlovákiában csupán öt szélerőmű üzemel, így a szélenergia arány szinte nulla.
A kormány tervei között szerepel, hogy Nyugat-Szlovákiában, különösen a Duna menti síkságon és Záhorie térségében összesen 207 szélturbinát építenek 1450 megawatt összteljesítmény biztosítására. A legnagyobb közülük egy 69 turbinás projekt, amelyet a Szlovák Nukleáris Energetikai Társaság valósítana meg Galánta és Nyitra környékén, tervezett megvalósítási időpontja 2026 utánra esik.
A lakossági ellenállás okai között főként egészségügyi és környezetvédelmi aggodalmak merülnek fel. A tiltakozók aggodalmukat fejezték ki a turbinák által kifogásolt zajok és infrahangok miatt, amelyek állításuk szerint fejfájást és alvászavart okoznak. Továbbá aggódnak a tájképi és madárvédelmi hatások miatt is, noha a szakértők azt állítják, hogy a megfelelő védőtávolságok betartásával nincs bizonyíték a szélturbinák egészségre ártalmas hatására.
Energetikai szakértők szerint Szlovákiának erős atomenergia-rendszere van, de a stabil energiaellátás és az importfüggőség csökkentése érdekében létfontosságú a források diverzifikálása.
