Kevesebb Kocsi Készül Kecskeméten
Az autóipar jelentős változásokon megy keresztül, amelyek hatással vannak a gyártási kapacitásokra is. A Mercedes kecskeméti gyára 2026 első negyedévében átáll egy műszakos termelésre az elektromos hajtású Mercedes-Benz GLB sorozatgyártásának fejlesztései miatt. Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza, az InfoRádióban nyilatkozott a gyártásban várható visszaesésről.
A közgazdász rámutatott, hogy a járműgyártás hozzájárul a magyar GDP körülbelül öt százalékához, így a gyár termelésének csökkenése nyomán várhatóan mértékadó csökkenés tapasztalható a GDP-ben is. A helyzet bonyolultabb annál, hogy egyszerűen megmondható lenne, milyen mértékű lesz a csökkenés, mivel a pontos hatások még nem ismertek.
Korábbi tapasztalatok alapján a gyár már több alkalommal módosította a műszakok számát, legutóbb éppen háromról kettőre csökkentette. Az elemzők korábban a termelés növekedésére számítottak, mivel egy új modell gyártásának beindítása várható volt. A közgazdász kifejtette, hogy a következő hónapokban megfigyelhetjük, hogy a gyár ismét átvált-e több műszakra, vagy a termelés alacsony szinten marad.
Regős Gábor kiemelte, hogy a járműgyártás termelési adatai feltűnő módon javultak októberben, amikor 6,4%-kal haladták meg a 2021-es átlagot, míg a 2023-as esztendőre 20-30%-os többleteket könyvelhettek el a gyártók. Jelenleg azonban a termelés a csúcsidőszakhoz képest körülbelül 25%-kal elmarad.
A munkaerőpiacon is érzékelhetők a változások: a műszakok számának csökkenése a foglalkoztatotti létszámot is érinti. Regős Gábor szerint az állománnyal rendelkező munkavállalók valószínűleg kevésbé lesznek érintettek a változásokban, azonban a kölcsönzött munkaerő nehezebb helyzetbe kerülhet az év elején.
A kecskeméti Mercedes-gyár esete jól illusztrálja, hogy az autóipar változásai nemcsak a gazdasági teljesítményre, hanem a munkaerőpiacra is hatással vannak. A következő hónapokban érdemes figyelemmel kísérni, hogy hogyan reagál a gyár a megváltozott piaci körülményekre.
Az autógyártás jövője aligha mondható biztosnak a jelenlegi technológiai váltás és a gazdasági kihívások közepette, de az új fejlesztések iránti elkötelezettség, mint amilyen az elektromos autók iránti kereslet növekedése, új lehetőségeket nyithat meg a jövő számára.
Forrás: infostart.hu/gazdasag/2025/12/22/kevesebb-kocsit-keszit-kecskemeten-az-egyik-automarka
