A magyar agrárkormány eredményei és kihívásai
Az agrárminiszter Nagy István február 10-i sajtótájékoztatóján kiemelte, hogy a különböző válságok ellenére a magyar agrárium megerősítette helyét és folytatta fejlődését. Az esemény során hangsúlyozta a száj- és körömfájás járvány legyőzésének jelentőségét, mely a magyar állatállomány védelmét célozta. „Ez a siker a közös összefogás eredménye és egy igazi diadal. Az összes érintett telep ismét működik, a gazdák megkapták a jogos kártalanítást,” nyilatkozta.
A 2022-es aszály helyzete is szóba került, hiszen a tavalyi év legforróbb nyara során már egymillió hektárral kevesebb terület volt aszállyal sújtva. „A vízügyi szakemberek és a gazdák közötti együttműködés elengedhetetlen volt,” tette hozzá a miniszter. Az agrárkormányzat folyamatosan új módszereket vezett be a gazdák támogatására és az alkalmazkodásra.
A szőlő aranyszínű sárgasága betegség, amely szintén jelentős fenyegetést jelentett a borágazatra, az agrárkormányzat koordinált védekezésének eredményeként sikerült kezelni. Nagy István hangsúlyozta az együttműködés és a proaktív védekezés fontosságát ebben a viharszezonban.
Tavaly 30 pályázatot tettek közzé, és a 2024–2025-ös KAP Stratégiai Terv keretein belül már 60 felhívás született, amelyekre több mint 103 ezer kérelem érkezett be összesen 2907 milliárd forint értékben. „A gazdákhoz több mint 1500 milliárd forint jutott el az agrár- és vidékfejlesztési pályázatok révén,” mondta el a miniszter, felhívva a figyelmet az uniós bürokrácia okozta kihívásokra.
Nagy István emlékeztetett, hogy az uniós közös agrárpolitikai büdzsé csökkentése, valamint az Ukrajnával kötött szabadkereskedelmi egyezmény és a Mercosur-megállapodás bevezetése komoly kihívások elé állítja a magyar agrártársadalmat. „Európa élelmezésbiztonságát nem szabad kitenni ezeknek a veszélyeknek, ezért is intézkedtünk a Mercosur-megállapodás szabályozottságának megtámadásáról,” hangsúlyozta a miniszter.
A jövő kihívásai között említette az idei kertészeti fejlesztések és a kárenyhítési intézkedések bevezetését is, amelyek célja a vidékfejlesztés és a termelői együttműködések elősegítése. „A célunk, hogy 2026 márciusáig a beruházási támogatások összege meghaladja az 1000 milliárd forintot,” zárta gondolatait Nagy István, amely megmutatja a kormány elkötelezettségét a vidék és az agrárium iránt.
