Nem számít a magyar tiltakozás: Aláírta a szlovák államfő a büntető törvénykönyv módosítását
2025. december 23-án Peter Pellegrini, Szlovákia államfője aláírta a büntető törvénykönyv (Btk.) újításokat tartalmazó módosítását, amely a választási kampány „idegen hatalom” általi befolyásolását és a második világháború utáni rendezés nyilvános tagadását is büntethetővé teszi. Pellegrini döntése megosztotta a közvéleményt, a kormány és a parlamenti többség felelősségét hangsúlyozva.
A módosítás eredetileg csak a kisebb értékű lopásokra vonatkozó büntetéseket szigorította volna, ám a parlamenti bizottságok véleményezése során a törvényjavaslat több kiegészítéssel bővült. A Benes-dekrétumokkal kapcsolatos részek különösen heves vitákat váltottak ki, hiszen a szlovák politika kiveszi a jogi kereteit a második világháború utáni jogi helyzetek kérdésének tárgyalásából.
A bírálatok között említést nyert a Magyar Szövetség, amely több alkalommal kifejezte ellenállását a törvénymódosítással szemben, ezen a héten egy demonstráción is részt vettek „Ártatlanság menete” néven. Gubík László, a Magyar Szövetség elnöke a módosítást az év méltatlan lezárásának nevezte, kiemelve, hogy a hatalom végső soron a felvidéki magyarokat érintő jogi fenyegetést teremtett.
Az elnök a törvénymódosítással kapcsolatban hangsúlyozta, hogy ez nem korlátozza az állampolgárok jogát a bírósági védelemre, ám elutasította, hogy bárki társadalmi feszültséget szítson a történelmi események megkérdőjelezésével.
Számos liberális-progresszív párt szintén éles kritikával illette Pellegrini döntését, hivatalosan is bejelentve, hogy az alkotmánybírósághoz fordulnak az ügyben, különösen a „bűnbánó tanúk” intézményének szigorítására vonatkozó részek miatt.
A módosítás elérte, hogy a szlovák közbeszédben a Benes-dekrétumokkal kapcsolatos viták, és azok következményei felerősödjenek, ami újabb feszültségeket generálhat.
